Sarah budzi się po wypadku samochodowym z amnezją. Nie wie, kim jest, nie rozpoznaje swojej twarzy i nie może się uwolnić od poczucia zagrożenia. Wkrótce przy jej łóżku pojawia się nieznajomy mężczyzna i domaga się wyjaśnień, dlaczego przed siedmioma miesiącami opuściła go, zabierając ich wspólne dziecko. Sarah jest zaskoczona i nieufna, jednak w przebłyskach jej wspomnień pojawia się dziecięca buzia i poczucie, że bardzo kocha swoją córeczkę. Pokonując lęk, stara się więc wspomóc Jake`a w poszukiwaniach dziecka, nawet gdyby a miało się okazać, że działa wbrew własnym interesom. Stopniowo uwalniane okruchy wspomnień pokazują bowiem, że jej przeszłość kryje w sobie wiele zagadek, a jej życie i życie jej dziecka wciąż narażone są na niebezpieczeństwo.
UKD:
821.111(73)-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000000 od dnia:2021-01-19 Wypożyczona, do dnia: 2021-02-18
Opowieść o przyjaźni, miłości, lojalności, ale też o zdradzie, chciwości i podłości.
Historia rozpoczyna się 30 listopada i835 roku. Młoda kobieta usiłuje wyciągnąć od pracownicy przytułku dla dzieci informacje o pewnym oddanym tam chłopcu. Udaje jej się to i po kilku latach korzysta ze zdobytej wiedzy. Wydaje się, że nic nie zakłóci już szczęścia połączonych na nowo matki i syna. Los jednak jest przewrotny. Pomóc może tylko oddany przyjaciel i ukochana kobieta.
UKD:
821.111-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kiedy mały Pierrot zostaje sierotą, zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a druga wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.
Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpiecznego nowego świata: świata terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec.
UKD:
821.111(417)-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000249 od dnia:2020-12-16 Wypożyczona, do dnia: 2021-02-15
Młodsze pokolenie Familii dorasta. I - jak to w życiu bywa - im większe dzieci, tym większy kłopot. Nela, córka Marty i Michała, po wypadku zamienia się w wyobcowaną dzikuskę, dopuszczając do swojego świata jedynie brata. Daniel, syn Oleńki i Andrzeja, używa studenckiego żywota, beztrosko korzystając z pieniędzy ojca. Zośka, córka Weroniki i Radka, wyrosła na urodziwą, ale rozpuszczoną, złośliwą pannicę, a Grzesiek, jedynak Doroty i Kamila, marzy o karierze estradowej i wciąż siedzi na utrzymaniu rodziców. Diablęta czy anioły? Odpowiedzialni, kochający rodzice, paczka zżytych przyjaciół wzajemnie się wspierających, a jednak. Co poszło nie tak? Czy na zawiłych ścieżkach dorosłego życia dzieciaki Familii odnajdą własne drogi?
UKD:
821.162.1-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000397 od dnia:2021-01-26 Wypożyczona, do dnia: 2021-02-25
"Dolina Tęczy" to siódmy tom przygód Ani z Zielonego Wzgórza, która od dzieciństwa marzyła o założeniu dużej rodziny. Nasza bohaterka ma teraz 41 lat, a od 15 lat jest żoną Gilberta Blythe`a. Wychowują sześcioro dzieci: Jakuba Mateusza, Waltera, Anię Dianę, Shirley i Bertę. Ich ulubionym miejscem zabaw jest Dolina Tęczy - stąd tytuł powieści. Do miejscowości przybywa nowa postać, owdowiały pastor, który zamieszka niedaleko domu Ani i Gilberta. Jego niesforne pociechy szybko zaprzyjaźniają się z dziećmi Blythe`ów - będzie to przyczyną wielu zwrotów akcji, nieporozumień i przygód. Inna bohaterka tej części, pani Kornelia, adoptuje dziewczynkę, co staje się ważnym wydarzeniem z życia wioski. W czym mała Mary Vance przypomina Anię? Tego nie zdradzimy, posłuchajcie sami. Powieść Lucy Maud Montgomery nie mogła obyć się bez wątku miłosnego. W tej części miłosne perypetie dotyczą pastora Mereditha i Rozalii West. Trzeba przyznać, że powieść jest niezwykle dynamiczna i obfituje w wiele humorystycznych i wzruszających sytuacji.
UKD:
821.111(71)-93
UWAGI:
Stanowi część 7 cyklu, część 1 pt.: Ania z Zielonego Wzgórza, część 2 pt.: Ania z Avonlea, część 3 pt.: Ania na Uniwersytecie, część 4 pt.: Ania z Szumiących [>>] Topoli, część 5 pt.: Wymarzony dom Ani, część 6 pt.: Ania ze Złotego Brzegu, część 8 pt.: Rilla ze Złotego Brzegu, część 9 pt.: Ania z Wyspy Księcia Edwarda.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Zatęskniłam za morskim smakiem powietrza, za dobrze znanymi uliczkami. Tutaj przeżyłam najwspanialsze chwile. Na wyspie...
Radosna i rozgadana Alwina zjawia się w Dziwnowie. Wiecznie uśmiechnięta specjalistka od łapania szczęśliwych chwil, podejmuje się fotografowania zmian zachodzących w domu na wydmie.
Alwina pragnie miło spędzić czas z dawnymi przyjaciółkami, tymczasem okazuje się, że Lilianna i Wiktoria będą potrzebowały jej pomocy w rozwiązaniu dawnych tajemnic. Więź, która je łączyła przed laty, okaże się bardzo trwała.
Wspólnie z miejscowym przystojnym policjantem i ratownikiem, przyjaciółki stawiają czoła nowym trudnościom, których się nie spodziewały. Czy uda się im rozwikłać dawne tajemnice? Kim jest milczący mężczyzna, który stanie na ich drodze?
Piękna opowieść o przyjaźni, rodzącej się miłości i zagadkach, które skrywa przeszłość.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Stanowi cz.2; cz.1 pt. "Wyspa wspomnień", cz.3 pt. "Sekret wyspy". Na okładce: Wypatrywała w oddali wyspy, miejsca skrywającego wspomnienia, emocje i tajemnice.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000740 od dnia:2021-01-11 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-12
Barnevernet - instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem. Polska matka mieszkająca w Norwegii pyta reportera, co ma robić. Zostać czy uciekać do Polski? Bo synek poskarżył się w szkole, że dała mu klapsa. Reporter nie wie, co powiedzieć. Dlaczego nie wie? Przecież zbadał wiele podobnych przypadków, przestudiował statystyki, przepytał polityków i ekspertów. Przyznaję, że czytałem tę książkę z niezdrowym podnieceniem, czekając, aż autorowi powinie się noga. Zamykam ją z podziwem dla Macieja Czarneckiego. Zderzenie polskiej mentalności z nordyckim państwem opiekuńczym to temat pełen pokus: tyle w nim emocji, frustracji i mitów. Aż się prosi o reportaż gniewny. Lecz Maciej Czarnecki wolałby zrozumieć, zanim się oburzy. Opisuje więc historie i uczucia swoich bohaterów, a sam sprawdza mity, te polskie - i te norweskie. Aż w końcu rozumiemy, dlaczego na proste pytanie: "co ma robić biedny człowiek, żeby mu nie zabrali dzieci?", nie ma w Norwegii dobrej odpowiedzi. Koronkowa robota. Maciej Zaremba Bielawski
UKD:
308(481) 347.61/.64(481) 364.4-053.2(481)
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tym razem pierwsza dama literatury obyczajowej porusza tak ważny dla wszystkich i jakże trudny temat: dorastających i dorosłych dzieci.
Lekcje, jakich uczą nas dzieci, są najtrudniejsze. Co robimy, gdy nasze dzieci nie spełniają naszych nadziei i chcą iść swoją własną drogą?
Kate Morgan, starszy partner w prestiżowej kancelarii prawnej w Nowym Jorku, jest dumną matką trojga dorosłych dzieci. Tamara, Anthony i Claire ukończyli świetne szkoły, wybrali wspaniałe ścieżki kariery i byliby chlubą ich ojca. Po śmierci męża Kate przez lata samotnie stara się trzymać w garści życie rodzinne, swoją karierę, a nawet emocje, ani razu nie zadając sobie pytania, czy naprawdę zna swoje dzieci. ani czy nadzieje, jakie w nich pokłada, są odpowiednie i pokrywają się z tym, czego pragną one same. Niebawem ma się o tym przekona - podczas szalonego lata, kiedy świat Kate wywróci się do góry nogami.
UKD:
821.111(73)-3
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000283 od dnia:2021-01-20 Wypożyczona, do dnia: 2021-03-22
Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek.
Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.
Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau. Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji. To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć.
UKD:
94(100)"1939/1945":341.322.5 929-051(438)"19"
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Nr karty: 000541 od dnia:2020-07-06 Przetrzymana, termin minął: 2020-09-04
Seweryn Zaorski stara się na nowo ułożyć sobie życie, kiedy do zakładu patomorfologii w Żeromicach zaczynają trafiać ciała małych dzieci z okolicy. Nikt nie potrafi rozwiązać zagadki śmierci młodych ofiar, nic bowiem nie wskazuje na to, by zostały zamordowane. Seweryn jest jednak przekonany, że może stać się głosem tych, którzy mówią już jedynie z zaświatów. Kto i dlaczego zabija niewinne dzieci? I jaki związek ma to z tajemniczymi wiadomościami, które Zaorski zaczyna otrzymywać? Tymczasem Kaja Burzyńska musi zmierzyć się nie tylko z komplikującym się życiem rodzinnym, ale także z upiornym wołaniem tych, których ma na sumieniu. I tych, którzy domagają się sprawiedliwości.
UKD:
821.162.1-3
UWAGI:
Stanowi część 2 cyklu z Sewerynem Zaorskim, część 1 pt.: Listy zza grobu. Na okładce : Gdy ciało umiera, rozkwita życie. Dobrze, że ci, którzy są słuchani, [>>] mówią o ważnych rzeczach. Mróz nie boi się trudnych tematów.
DOSTĘPNOŚĆ:
Zwrócona ale zarezerwowana. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
REZERWACJE:
Nr karty: 002890 ważna do dnia: 2021-04-28 Nr karty: 005787 ważna do dnia: 2021-07-11